"Bajeczki od tatusia i mateczki"

04.11.2018, 09:31, Barbara Szulich, Piotr Kacprzycki

 

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.


W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego w październiku 2018 r., wspólnie z rodzicami rozpoczęliśmy akcję "Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę", która miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych, dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polegało na tym, że chętni rodzice przychodzili do naszego przedszkola i czytali dzieciom. Czytane utwory – najczęściej wybrane były przez dziecko – bajki/baśnie/opowiadania przyniesione z domu, albo z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej.
Akcję zainaugurowały mamy, które jako pierwsze zgłosiły się do czytania. Była to mama Oliwiera G. z utworem „U dentysty" i mama Oskara U. z utworem „Książe zamieniony w żabę". Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajek, a także oglądały kolorowe ilustracje.
W kolejnych dniach swe możliwości narratorskie zaprezentowała mama Antosia Sz. z utworem „Król Ropuch”, mama Marceliny A. z historią o jelonku „Bambim”, mama Wojtka K. z baśnią „Szewczyk Dratewka” i „Przygody Mikołajka” oraz tata Oliwiera G. z baśnią „O dzielnym ołowianym żołnierzyku”, który przygotował niespodziankę w postaci kolorowanek - Oliwier był taki dumny ze swego taty.
Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Akcja była bardzo udana, a dzieci zadowolone.


Barbara Szulich

 

 
« Wstecz


Dyskusja: ""Bajeczki od tatusia i mateczki""
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze