Bitwa Pod Wopławkami

23.05.2017, 14:12, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

     20 maja 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Biedaszkach uczestniczyli po raz trzeci w inscenizacji bitwy pod Wopławkami.

 


     Na wopławskim polu do boju stanęli rycerze Zakonu Krzyżackiego i litewskiego księcia Witenesa. Bitwa, miała miejsce w 1311 roku i było pierwszym zwycięstwem Krzyżaków nad Litwinami.
     Czternaścioro uczniów naszej szkoły odegrało po raz pierwszy rolę krzyżackich łuczników. Ubrani w stroje z epoki, uzbrojeni w łuki i strzały stanęli do walki z wojami litewskimi. Inscenizacja, jak co roku, rozpoczęła się przy kościele św. Stanisława Kostki, skąd Litwini uprowadzili mieszkańców uczestniczących w nabożeństwie. Następnie zaprowadzili pojmanych na pola wopławskie, gdzie rozegrała się zasadnicza bitwa. W tym roku w inscenizacji pojawił się nowy element, została zbudowana makieta warowni krzyżackiej, w której schronili się mieszkańcy przed napadem wojów. Mieszkańcy dzielnie walczyli i obronili się przed napaścią.
     Uczestnicy przedsięwzięcia wzięli udział w żywej lekcji historii, poznali kolejny wątek historii naszego regionu. Oderwali się od komputerów, telewizorów itp. i przeżyli wspaniałą przygodę. Po bitwie na młodych łuczników czekał poczęstunek. 
Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.
 

 
« Wstecz


Dyskusja: "Bitwa Pod Wopławkami"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze