"Muzyka polska"

12.12.2018, 12:34, Barbara Szulich, Piotr Kacprzycki

 

Dnia 7 grudnia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Biedaszkach uczestniczyli w koncercie „Muzyka polska”. Odwiedzili nas muzycy Kacper i Jonatan. Tym razem zaprezentowali muzykę polską: dawną i współczesną. Poprowadzili nas w świat muzyki od renesansu po współczesność.


Wysłuchaliśmy utworów zagranych na altówce, gitarze i flecie prostym, tenorowym. Pojawiły się m.in. kompozycje Bartłomieja Pękiela, polskiego kompozytora epoki baroku oraz Michała Kleofasa Ogińskiego w utworze Polonez a – moll Pożegnanie Ojczyzny. Duet wykonał Walc a – moll na altówkę i gitarę, kompozycję Fryderyka Chopina oraz utwór ,,Życzenie” na flecie. W czasie spotkania został przeprowadzony konkurs ,,Jaka to melodia, polska czy zagraniczna?” Usłyszeliśmy utwory zagrane na klarnecie: ,,Jesteśmy jagódki” , ,,Jedzie pociąg z daleka” , ,,Kurki trzy” , ,,Stary niedźwiedź”. Konkurs wśród uczniów wywołał ogromne poruszenie i aktywność.

Zaprezentowano również utwór na klarnecie ,,Ta ostatnia niedziela”, znany polski szlagier sprzed II wojny światowej, który skomponował Jerzy Petersburski. Na zakończenie w aranżacji na flet i altówkę wykonano piosenkę ,,W kinie w Lublinie”.

Spotkania z muzyką na żywo umożliwiają młodym słuchaczom bezpośredni kontakt z artystami i z brzmieniem instrumentów. Pozwalają zrozumieć formy i gatunki muzyczne. Uczą również właściwego zachowania podczas koncertu. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

Lilla Duczek

 
« Wstecz


Dyskusja: ""Muzyka polska""
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze