"Patriotyzm na trzeźwo – wychowanie przez sztukę" w Biedaszkach

18.11.2018, 10:35, Barbara Szulich, Piotr Kacprzycki

Dnia 14 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Biedaszkach gościliśmy pana Sławomira Pyrko (profilaktyka – praktyka, terapeutę uzależnień, muzyka), który w klasach V – VIII przeprowadził program profilaktyczny ,,Patriotyzm na trzeźwo- wychowanie przez sztukę”.

 


Celem zajęć było obalenie mitów picia, krzewienie postaw obywatelskich i patriotycznych poprzez zapoznanie uczestników z historią Polski oraz rolą kultury w walce o polskość podczas zaborów i okupacji, a także przekazanie wiedzy o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed użyciem narkotyków. Ponadto w starszych klasach prowadzący poruszył problematykę uzależnień behawioralnych (od telefonów komórkowych i wulgaryzmów). W sposób bardzo przystępny, używając języka bliskiego młodzieży, podkreślił również wagę budowania zaufania, miłości i wiary we własne siły, czyli budowania tzw. pozytywnego obrazu samego siebie. Na zakończenie zajęć uczestnicy wspólnie zdefiniowali słowo ,,patriotyzm”, które ma zupełnie inny wymiar w czasach wojny i w czasach pokoju.
W tym samym dniu, w godzinach popołudniowych, odbyło się także spotkanie rodziców uczniów z panem Sławkiem. Prowadzący w formie wykładu motywującego z elementami edukacyjnymi i muzycznymi zwrócił uwagę rodziców na najważniejsze problemy współczesnej młodzieży. Poruszył problematykę uzależnień, podkreślił rolę rodziny w okresie dojrzewania nastolatków i wpływie rodzicielskich wzorców osobowych na postawy dzieci. Wskazał również zainteresowanym rodzicom modele postępowania w przypadkach, gdy odkryje się, że młody człowiek potrzebuje pomocy.
Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi Plewni za umożliwienie nam spotkania z ciekawym człowiekiem, pasjonatem historii i wolontariuszem w jednym.

Lucyna Gabryszak

 


 

 
« Wstecz


Dyskusja: ""Patriotyzm na trzeźwo – wychowanie przez sztukę" w Biedaszkach"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze