Wycieczka do miejsc pamięci narodowej

31.05.2017, 11:39, Dorota Rozbicka, Piotr Kacprzycki

24.05.2017 r. uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku i Planetarium w Olsztynie.

 


W Muzeum Bitwy pod Grunwaldem uczniowie brali udział w lekcji muzealnej „Spacerkiem po Grunwaldzie”. Przewodnik oprowadził grupę po Polach Grunwaldu i muzeum, przedstawiając szczegółowo przebieg Wielkiej Wojny 1409 – 1411 z jej kulminacyjnym momentem, jakim była bitwa pod Grunwaldem. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie znaczenie dla współczesnych miała grunwaldzka wiktoria i w jaki sposób kultywowano o niej pamięć i budowano jej etos. Opowiedział również o używanym w wiekach średnich uzbrojeniu oraz tajnikach współczesnego odtwórstwa historycznego.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. W Parku Etnograficznym zgromadzono 73 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach i budowie. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Uczniowie obejrzeli między innymi: lokal gastronomiczny w karczmie ze Skandawy, kościół ewangelicki, dzwonnicę ze wsi Kot, żuraw studzienny z Nowego Kawkowa i wozownię z garncarnią i piecem do wypalania ceramiki z Tomaszkowa.
Po obiedzie w McDonalds uczniowie obejrzeli w Planetarium w Olsztynie seans filmowy: „Kosmiczny ekspres”. Film ukazywał obrazy z życia gwiazd – od ich narodzin aż do śmierci, balet zlewających się galaktyk, wielkoskalową strukturę Wszechświata.
Wycieczka była doskonałą okazją do odwiedzenia miejsc pamięci narodowej i zapoznania się z historią naszego regionu. Ponadto zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące zapobiegania sięganiu w czasie wolnym po alkohol przez dzieci i młodzież. Uczniowie mieli możliwość przedyskutowania problemu: dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol? Wskazali alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, a także przećwiczyli umiejętność odmawiania. Przeprowadzone zajęcia opierały się na założeniach programu zajęć wychowawczo-profilaktycznych „Spójrz inaczej”.
Przeprowadzone w ramach wyjazdu zajęcia miały ciekawą formę i dowodzą, że wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole. Uczniowie do szkoły wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za dofinansowanie wyjazdu.

Elżbieta Pskowska

 


 

 
« Wstecz


Dyskusja: "Wycieczka do miejsc pamięci narodowej"
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze