"Z małej szkoły w wielki świat"

25.02.2019, 10:06, Barbara Szulich, Piotr Kacprzycki

,, Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię''.

Archimedes

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Biedaszkach biorą udział w projekcie finansowanym przez Unię Europejską. W ramach zajęć prowadzone są jednostki lekcyjne dla uzdolnionych uczniów oraz tych, którym należy wyrównać braki. Uczniowie realizują między innymi treści matematyczno- fizyczne pod kierunkiem p. Romualdy Murawskiej.


Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej grupy. Biorą w nich udział uczniowie z klasy VII i VIII. Ostatnio realizowano cykl lekcji,, Maszyny proste''. Uczniowie przygotowali ciekawe notatki związane z tematem. Dowiedzieli się, że:
Maszyny proste znane były już w starożytności. O dźwigniach i kołowrotkach pisał grecki uczony Arystoteles w IV w. p.n.e. Wiadomo także, że znał je Archimedes. Przy zastosowaniu maszyn prostych samodzielnie spuścił na wodę największy z ówczesnych okrętów- trójmasztowiec,, Syrakuzję''. Maszyny proste są to urządzenia, które pozwalają na użycie niewielkiej siły przy podnoszeniu, przesuwaniu ciężarów lub rozszczepianiu ciężarów. Należy pamiętać, że maszyny proste nie zmniejszają pracy, ułatwiają jedynie jej wykonanie. Do maszyn prostych należą: dźwignia jednostronna, dźwignia dwustronna, kołowrót, przekładnia zębata, klin, równia pochyła, bloczki ruchome i nieruchome. Wykorzystuje się je np. w nożyczkach, huśtawkach, dziadku do orzechów, kombinerkach, taczkach, wagach, przy studni.
Uczniowie wykonali szereg pomocy dydaktycznych w postaci maszyn prostych. Zorganizowali wystawę swoich prac. Mogli ją zobaczyć także rodzice. Dzieci zapowiadają dalszy ciąg takich prac.

Romualda Murawska

 
« Wstecz


Dyskusja: ""Z małej szkoły w wielki świat""
Data: Nazwa: Komentarz:
- Nie ma żadnych komentarzy -
Dodaj komentarz | Wyświetlić wszystkie komentarze